Morgondagens berättare

Film & visuell design är en profil inom inriktningen estetik och media. Här har vi skapat en profil för dig som gärna utvecklar dig inom rörlig bild och visuell kommunikation.

Inom film kommer du lära dig processen för olika typer av produktioner – spelfilm, reportage, dokumentär och reklamfilm. Du kommer att lära dig att skapa, spela in och redigera film, göra animeringar och producera TV. Helt enkelt hantverket inom skapande, produktion, inspelning och distribution.

Kurser

GYMNASIEGEMENSAMMA 1150P

Svenska 1100p
Svenska 2100p
Svenska 3100p
Matematik 1b100p
Samhällskunskap 1100p
Religionskunskap 150p
Naturkunskap 1100p
Idrott och hälsa 1100p
Engelska 5100p
Engelska 6100p
Historia 1b100p
Historia 2b100p

FÖRDJUPNING 500p

Film- & TV-produktion 1100p
Film- & TV-produktion 2100p
Film- & TV-kunskap 1100p
Filmproduktion100p
Ljudproduktion 1100p

PROGRAMGEMENSAMMA 150p

Estetisk kommunikation 1100p
Konstarterna och Samhället50p

INRIKTNING 400p

Digitalt skapande 1100p
Medieproduktion 1100p
Medieproduktion 2100p
Medier, samhälle & kommunikation 1100p

GYMNASIEARBETE 100p

Gymnasiearbete100p

INDIVIDUELLT VAL 200p

Matematik 2b100p
Matematik 3b100p
Engelska 7100p
Estetisk kommunikation 2100p
Entreprenörskap100p
Fotografisk bild 1, 2100p+100P
Psykologi 1, 2b50p+50P

Vår produktionsteknik

Vi ger dig de bästa möjligheterna att utvecklas inom din valda profil!
För att göra film eller musikproduktioner behövs förstås både kreativitet och inspiration. Vi på Film & Musikgymnasiet vill att våra elever ska ha möjlighet att få använda bra teknik för att inspireras och entusiasmeras i sitt vardagliga skolarbete.

Evenemang under läsåret

Film Freaks

Vad är roligare än att göra en egen film? Att få se den egenproducerade färdiga filmen förstås och visa den för en stor biopublik.
 Välkommen till FILM FREAKS!

Film Freaks är Film & Musikgymnasiets egen festival som arrangerats årligen sedan 2006. Ett forum för våra elever i årskurs 3 att visa upp sina examensfilmer och ett tillfälle för publiken att se några av morgondagens unga östgötska filmare, såsom det framgångsrika filmkollektivet Crazy Pictures som började sin karriär här. Filmerna deltar sedan i olika festivaler vilket under åren har resulterat i flera priser och utmärkelser för våra elever. Crazy Pictures är själva på plats och delar ut sitt pris ”Årets filmare” och det blir även utdelning av ”Publikens Pris”. För underhållningen ansvarar våra elever från Scen & Artist. Är du nyfiken på hur det är att göra film och vad vi arbetar med så är du varmt välkommen till en trevlig filmstund i biomörkret med oss!

Höst & vårsalong

Varje läsår arrangerar vi flera olika fotoutställningar både på och utanför skolan.

Utrustade med kamera och avancerad fotoretusch i bagaget, anordnar våra elever som läser Fotografisk bild 1 & 2 läsårets fotoutställningar. Tillsammans med elever från Scen & Artist som tolkar fotografierna med olika scenuttryck, bjuds besökarna på magiska aftnar i bilden och scenkonstens anda. Givetvis serveras salta pinnar. Varmt välkomna till våra höst- och vårsalonger!

SÅ VAD VÄNTAR DU PÅ?

Kontakta oss för en prova-på-dag, när DU kan!

011 – 29 09 19

ELLER SÖK NU!