Mot de stora estraderna

FÖR DIG SOM VÄLJER PROFILEN SCEN & ARTIST ÄR DET SCENENS STRÅLKASTARLJUS DU LOCKAS AV, SCENEN I ALLMÄNHET & ARTISTERI I SYNNERHET. 

Profilen Scen & Artist innehåller en blandning av sång, teater och dans. Du får sjunga pop, rock, blues, visor och musikal, och lär dig såväl teknik som uttryck i de olika stilarna – det en artist bör kunna. Varje moment avslutas med en konsert för publik. Vi jobbar även med inspelning.

På teaterlektionerna arbetar vi med auditionträning, berättarkonst, improvisation och scennärvaro. Du får prova på en rad olika dansstilar som jazz- show- och streetdance. Under utbildningens tre år kommer du att vara med om större och mindre scenproduktioner.

Så om du har rösten ska vi hjälp dig att höras. Om du har viljan ska vi se till att du får känna scenens magi!

Du som vill söka till Scen & Artist:

1. Du som bor i Östergötland anmäler dig på webbsidan www.gymnasiestudera.se

Om du bor utanför Östergötland, gör du ditt gymnasieval via din hemkommun. (Ansökningskod: ESMUS)

2. Du anmäler dig till antagningsprov hos oss genom att fylla i formuläret som finns på den här sidan.

SISTA ANSÖKNINGSDAG ÄR 15 FEBRUARI

Antagningsprov Scen & Artist
Du som söker till profilen Scen & Artist kommer att få göra två färdighetsprov:

• Sångprov (Du får en obligatorisk låt hemskickad som du ska framföra. Du framför även en låt som du valt själv. Ta med noter eller ackord om du vill att vi ska kompa dig. Du kan även välja att kompa dig själv eller sjunga till en bakgrund (CD eller mp3/Spotify etc).

• Teaterprov (Du ska framföra en text som du får hemskickad. Du kommer även att få göra några improvisationsövningar.)

Du får också möjlighet att berätta om tidigare erfarenheter och ställa frågor om skolan och utbildningen. Proven äger rum på Film & Musikgymnasiet.

Poäng
Vid varje delprov får du träffa skolans lärare inom respektive ämne. Vi gör minnesanteckningar och poängsätter dina prestationer. Maxpoäng för hela provet är 320 poäng. Till detta läggs poängvärdet av ditt grundskolebetyg (max 320 poäng).
Totalt kan du alltså som mest få 640 poäng. Summan av betyg och prov utgör ditt jämförelsetal vid antagningen. Denna uträkning görs av Gymnasieantagningen. Observera att den första antagningen grundar sig på julbetyget, och är preliminär.

  Ditt förnamn (obligatorisk)

  Ditt efternamn (obligatorisk)

  Ditt personnummer (obligatorisk)

  Din epost (obligatorisk)

  Utdelningsadress (obligatorisk)

  Postnummer och ort (obligatorisk)

  Mobilnummer (obligatorisk)

  Telefon

  Jag söker Scen & Artist
  1:a hand2:a hand3:e/4:e hand

  Betygssumma ht åk 9

  Kurser